×

KONUT ALIM İŞLEMLERİ

Yetim İnşaat'tan hayalinizdeki evi beğendiniz, pazarlığı da yaptıktan sonra sizleri nasıl bir işlemler bekliyor? Kısaca anlatalım..

Yetim İnşaat'tan aldığınız bir konut, işyeri vb. gayrimenkul için, firmamız tam bir müşteri memnuniyeti gereği tüm işlemleri anlaşmalı olduğu mülk yöneticileri tarafından çözümlemekte, sizlere sadece tapu dairesinde sadece bir imza atma işlemi kalmaktadır..

01

Satın Alma Sözleşmesi

Gezip görüp beğendiğiniz konut-işyeri için yerinde inceleme yapıp bloğu, katı, numarası, teknik, mimari, mühendislik ve dekorasyon işlemleri gibi konularda firmamızla hemfikir olduğunuzda fiyat için görüşme yapılır, bu konuda da anlaşmaya vardığınız taktirde bu belirtilen tüm hususlar kağıt üzerine dökülerek ön bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmeden sonra ilk işlem bağlı bulunan belediyeye müracaat etmektir.
02

Belediye İşlemleri

Alacağınız gayrimenkul hangi belediye sınırlarında kalıyor ise o belediyeden mülkün rayiç değeri alınır, Herhangi bir borç var ise buda ödenir. Sonrasında mülkün zorunlu deprem sigortası (DASK) yapılır. Kredi kullanacaklar tapu fotokopisi ve bankanın talep ettiği evrakları bankaya iletir ve bankadan da ipotek yetkilisinin bilgileri alınır.
03

Tapu işlemleri

Tüm evraklar hazırlandıktan sonra tapu sahibi veya vekili tapu müdürlüğüne müracaat eder sonrasında gelen sms bilgisi ile harçları ödeyip (bir kısmını alıcı bir kısmını satıcı öder) randevu saatini ipotek yetkilisine bildirir. Randevu saatinde alıcılar ve satıcılar kimlikleri ile hazır olur ve ödenen harç dekontların sicil memuruna verilir. Alıcı ve satıcı akit odasında sicil defterini imzalayarak işlem sonlandırılır. Kredi kullananlar kredi açılış evraklarını da imzalarlar. Bu işlemden sonra alıcı tapu senedini alır ve tapu müdürüne imzalatır.
04

Tapu sonrası işlemler

Tapuda alım işlemi bittikten sonra, mülk sahibi fatura taşıma işlemlerini başlatır. Nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah taşıma işlemlerini yapar. Son olarak bağlı bulunduğu belediyeye emlak beyanında bulunması gerekir.
TOP